Derneğimiz tarafından '2020 Sülfür Uygulamaları Semineri' Mercure İstanbul Altunizade Otel'de gerçekleştirildi. Katılımın yoğun olduğu seminer denizcilik sektörünün önemli isimlerini bir araya getirdi.

Sunuculuğunu KOSDER Dernek Müdürü Tibet Özay’ın, moderatörlüğünü ise KOSDER Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Zeynep Pınar Kalkavan Sesel’in yaptığı seminerde Mustafa Muhtaroğlu, Yaşar Canca ve İlker Meşe konuşmacı olarak yer aldı.

Seminerin açılış konuşmasını KOSDER Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Kocabaş yaptı. Hüseyin Kocabaş’ın yaptığı konuşma şu şekilde: “Denizyolu taşımacılığı geçmişten günümüze dünyanın en önemli ticaret sahalarından biri olarak biliniyor. Öyle ki; uluslar düşük maliyeti ve güvenli oluşu nedeniyle, denizleri sınırsızlaştırdı ve ekonomik kazanımlarını daha da artırdı. Fakat bu durum, çevre kirliliği konusunu gündeme getirmekle beraber, ilgili kurumların bir dizi önlemler alma mecburiyetini de ortaya çıkardı.


“Yol haritasının tam manasıyla çizilemediğini görüyoruz”

Dünya denizciliğinin çatı kuruluşu olan Uluslararası Denizcilik Örgütü (IMO), 1 Ocak 2020’de hayata geçirmek üzere küresel kükürt üst sınırını uygulama kararını aldı. Armatör ve işletmeciler, gemilerinde düşük kükürtlü uygun yakıt kullanmak suretiyle ya da alternatif sistemlere yönelerek bu gereksinimi karşılayabilme adına çalışmalarını yaptılar ya da yapıyorlar. Ancak kuralın uygulayıcıları istediklerini netleştirmişken, gemi sahiplerimiz ve işletmecilerimizin halihazırda yol haritalarını tam manasıyla çizemediklerini gözlemliyoruz.

Değerli katılımcılar, sektörümüz hızla değişiyor ve gelişiyor. Talep ve beklentilerimizle beraber uymamız gereken, bir takım ciddi yaptırımları olan kurallar da yürürlüğe giriyor. Sektörümüzün bu zorlu süreçte, düzenlemeleri iyi okuması ve entegrasyon sürecini doğru bir şekilde gerçekleştirmesi hayati önem taşıyor.

Söz konusu bu düzenlemelerin uygulanması kural koyucuların vazifesi olsa da sektörün bilgilendirilmesi ve bilinçlendirilmesi adına Sivil Toplum Kuruluşlarına da önemli görevler düşüyor.

Bizler de KOSDER olarak, denizciliği ilgilendiren her konuyu “Önemsiyoruz” vizyonuyla ele alıp, sektörümüzün aşama kat etmesine katkı sunmaya çalışıyoruz. Derneğimiz, gerek idare gerekse paydaşlar bazında, Türk denizciliğinin temsilcilerini bir araya getirmeyi ve sektörümüzü yakından ilgilendiren her konuyu uzman bakış açısıyla ele almayı, kurulduğu günden bu yana amaç edinmiştir.

Bu gayeyle, IMO’nun önümüzdeki dönemde uygulamaya koyacağı kükürt oksit (SOx) kuralı konusunda, sektör bileşenlerimizi aydınlatmak için çalışmalarımızı başlattık.Hüseyin Kocabaş’ın konuşmasının ardından KOSDER Kurucu Başkanı ve İMEAK Deniz Ticaret Odası Başkanı Salih Zeki Çakır söz aldı.

Salih Zeki Çakır, Türk denizcilerinin uluslararası kurallara uymada sıkıntı yaşamadığını ifade ederek: “Bizim yaş grubunun bir olayı anlatırken kullandığı bir söz var ‘’Hayat-ı Bahriyem’’ Genel itibari ile bizler pek çok yeni kuralın muhatabı hatta uygulayıcısı olmak durumundayız.

“Türk denizciliği alınan kurallara uyumda sıkıntı yaşamadı”

Son 10- 15 yıla baktığımızda hatırlayacağımız belli başlıklarla büyük kurallar gördük.  Geçmişe son 50 yıla baktığımızda pek çok kural, can, mal ve çevre emniyeti kaygısı ile alındı ve hayata geçirildi. Her kuralın uygulanmasında öncelikle Armatörlerimiz, gemi işletmecileri, teknik alanlar, ticari operasyonlar bir şekilde sürece adapte olmak için uğraştı, kendini yeniledi, öğrenmeye çalıştı ve bugüne kadar özellikle Türk denizciliği olarak baktığımızda da alınan bütün kurallara uyumda büyük sıkıntılar yaşamadık. Firma bazında bazı aksaklıklar olsa da büyük oranda denizciliğimiz bunun üstesinden geldi ve işletmecilerimiz belirli bir kalite standardına ulaştı. Bu anlamda Türk denizciliği uluslararası işletmecilik açısından hem teknik hem ticari olarak kalitesini dünya çapında ispatlamış durumda. Bunu klas kuruluşlarının raporlarında da gözlemlemekteyiz.” şeklinde konuştu.Salih Zeki Çakır, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Düşük sülfür uygulaması, geçmişte referans verdiğim bu yeni kurallar içinde en çok tartışılan, en çok panel, çalıştay, konferans, seminer düzenlenen bir konu. Ben şahsen bu konuda çıkan dünyadaki bütün raporları kendi çapımda okudum. İnanıyorum ki hepinizde bu süreci yakından ve iyi takip ettiniz.

“Soru işaretleri olan pek çok konu var”

Bana göre bu konuda netlik kazanmayan, hala soru işaretleri olan pek çok konu var. Uygulama kriterleri de var ama uygulamanın hem öncesin de hem sonrasında kaotik bazı durumların da konuşmalarda ortaya çıkacağını zannediyorum. Hala netleşmeyen pek çok konu var.

Özgün bir bilgiye sahip olan herkes bu bilgileri paylaşırsa Türk denizcileri olarak maliyetlerimiz daha düşük olur. Daha iyi bilgilere, daha ekonomik uygulamalara ihtiyaç var. Önemli bir kesim benim şirketim de dahil biz Türk Armatörleri “Bekle-Gör’’ stratejisi uyguluyoruz. Bu kurallar konuşulmaya başladığında kendimce naçizane düşüncem şöyleydi; Dünya piyasasında filoları büyük olan Yunanlılar var. Yunanlılar ne yaparsa biz de onlara bir bakarız biz de oradan bir yol çizeriz. Ancak gelişen süreçte farklı düşünceler, farklı eğilimler çıktı bu konuda.

Burada ortak bir politika, strateji ortaya çıkacağını düşünüyorum. Scrubber takabilecek ya da takamayacak olanlar, ekonomik gücü, gemisinin kondisyonu, yaşı müsait olmayanlar hepsi bugün burada masaya yatırılacak ve hepimiz istifade edeceğiz. Tekrar bu semineri düzenleyen KOSDER Yönetimine ve ekibine teşekkür ediyorum. Denizciliğimize hayırlı olmasını diliyorum.”

Hüseyin Kocabaş ve Salih Zeki Çakır’ın açılış konuşmalarının ardından Mustafa Muhtaroğlu, Yaşar Canca ve İlker Meşe yaptıkları sunumlarla katılımcıları bilgilendirdi.

İlk olarak İlker Meşe sunum yaptı. İlker Meşe sunumunda ilk olarak ‘Uyumlu Yakıtların Sınıflandırılması ve Üretim Süreci’ hakkında bilgi verdi.

İlker Meşe’nin sunumunun ardından Yaşar Canca, ‘Gemilerde 2020 Düşük Kükürt Uygulamasının Etkileri ve Alınması Gereken Önlemler’ başlıklı bir sunum yaptı. Canca, sunumunda özellikle şirketlerin alması gereken önlemlerden bahsetti.

2020 Sülfür Uygulamaları Semineri'nde son olarak Mustafa Muhtaroğlu bir sunum yaptı. Mustafa Muhtaroğlu, 2020’den önce yakıt ve ikmal piyasalarının son durumu hakkında açıklamalar yaptı.

*Seminer sunumlarına ulaşmak için buraya tıklayınız.